Wywóz śmieci w Krakowie – co to są odpady wielkogabarytowe?

Nasz blog o wszystkim

Wywóz śmieci w Krakowie – co to są odpady wielkogabarytowe?

23 sierpnia 2023 Różne 0
odpady wielkogabarytowe przed domem

Samodzielne pozbycie się śmieci, zwłaszcza wielkogabarytowych może okazać się nie lada problemem. Należy zwłaszcza mieć na uwadze fakt, że nie można ich ot, tak postawić pod wiatą śmietnikową na osiedlu mieszkaniowym. Odbiór odpadów w Krakowie przez służby miejskie nie zawsze odbywa się w odpowiednim terminie. Do dyspozycji mieszkańców gmin są tak zwane Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Nie każdy jednak dysponuje własnym pojazdem i możliwością samodzielnego dostarczenia śmieci w dane miejsce. Wówczas nie pozostaje nic innego jak zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe. Jednak najprostszą i najszybszą metodą jest skorzystanie z usługi firmy, która zajmuje się wywozem śmieci w Krakowie. Zastanawiasz się, co to są odpady wielkogabarytowe? Nie wiesz, co zrobić ze starą wersalką, zajmującą miejsce w garażu? Chcesz zmienić wystrój mieszkania po remoncie, ale nie dysponujesz pojazdem, aby przewieźć meble do odpowiedniego punktu? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Odbiór odpadów w Krakowie – czym są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe to wszelkiego rodzaju przedmioty, które zwykle nie nadają się do recyklingu. Nie mieszczą się też one do pojemników na śmieci. Problem powstaje najczęściej podczas remontu mieszkania lub firmy, gdy zachodzi konieczność wyrzucenia niepotrzebnych elementów wystroju. Odpadami wielkogabarytowymi są wszelkiego rodzaju:

  • stare meble, rozłożone na części lub w całości: stoły, biurka, fotele, komody, wersalki, kanapy, materace, sofy, pufy, krzesła, meble ogrodowe, kredensy, szafy,
  • akcesoria wyposażenia wnętrz: dywany, lustra, karnisze, wykładziny,
  • stare rowery, duże zabawki, rowery, sprzęt sportowy, deski do prasowania, suszarki na pranie,
  • stolarka budowlana bez szyb (okna, drzwi),
  • elementy typu panele, deski,
  • wózki dla dzieci.

Wywóz śmieci wielkogabarytowych w Krakowie

Wyrzucenie starych, podrapanych przez koty foteli czy zniszczonej, brudnej wersalki na własną rękę jest bardzo problematyczne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wagę przedmiotów i ich gabaryt. Wywóz śmieci wielkogabarytowych w Krakowie to zadanie dla specjalistów. Firma taka dysponuje workami typu Big-Bag, kontenerami i odpowiednią flotą pojazdów. Należy pamiętać, że tak zwanymi gabarytami nie są duże urządzenia, jak piecyki gazowe, lodówki, piekarniki, zmywarki do naczyń, czy telewizory. Są to elektrośmieci, które można po prostu za darmo oddać podczas odbioru nowo zakupionego sprzętu. Do odpadów wielkogabarytowych nie można wrzucać akumulatorów, baterii, azbestu, eternitu, świetlówek, aerozoli, opakowań po farbach, olejach. Armatura wodno-kanalizacyjna (rury, wanny, toalety, umywalki, kabiny prysznicowe, muszle klozetowe) również nie jest zaliczana do odpadów wielkogabarytowych.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych w Krakowie — korzyści

Samodzielny wywóz śmieci nie zawsze jest możliwy, zwłaszcza ze względów logistycznych. Widok starych mebli porzuconych w lesie jest bardzo częsty. Nie musisz tego robić. Skorzystanie z usługi firmy, zajmującej się odbiorem śmieci w Krakowie to nie tylko wygoda. Osoby takie mają odpowiednią wiedzę na temat legalnej utylizacji odpadów. Dodatkowo koszt odbioru odpadów będzie o wiele niższy niż kara finansowa za nielegalny wywóz śmieci. Kraków to miasto, które dba o ekologię, więc odpowiednia firma zajmująca się wywozem śmieci będzie świetnym wyborem dla Ciebie, jak i środowiska. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *