Usprawniamy wentylację w domu za pomocą wentylatora wyciągowego
Wymiana powietrza w pomieszczeniach domowych jest niezbędna z kilku powodów. Pierwszym jest naturalne zużywanie tlenu w wyniku oddychania. Kolejnym konieczność usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, pyłów oraz kurzu. Istnieje jeszcze jeden czynnik, na który musimy zwracać szczególną uwagę. To mikroklimat pomieszczeń, który zdecydowanie pogarsza się przy dużej wilgotności powietrza, stwarzając doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów.
O działaniu wentylacji grawitacyjnej słów kilka
Za ciągłą i prawidłową wymianę powietrza w budynku odpowiada wentylacja grawitacyjna. Dlatego musi być ona odpowiednio zaprojektowana oraz zainstalowana. Podstawą działania wentylacji grawitacyjnej jest zjawisko konwekcji. Różnice gęstości i ciśnienia powietrza powodują jego ruch. Powietrze w domu jest cieplejsze i ma mniejszą gęstość, niż to na zewnątrz. Dzięki temu unosi się do góry i specjalnymi kanałami wentylacyjnymi wydobywa się z budynku. Jego miejsce zajmuje wówczas świeże powietrze z zewnątrz. Przedostaje się ono do środka dzięki nieszczelnościom w stolarce okiennej lub zastosowanym nawiewnikom.
Skuteczność wentylatorów wyciągowych
W każdym sklepie budowlanym znajdziemy wentylatory wyciągowe, których montaż jest doskonałym sposobem na zwiększenie wydajności wentylacji grawitacyjnej. Szeroki wybór tego typu wentylatorów posiada hurtowania internetowa mateomarket.pl. Wentylatory wyciągowe działają wykorzystując energię elektryczną. Montuje się je dokładnie w tym samym miejscu, w którym zazwyczaj instalujemy zwykłą kratkę wentylacyjną, czyli u wlotu kanału wentylacyjnego. Niektóre z modeli wentylatorów wyciągowych można zainstalować również wewnątrz kanału. Są to tzw. wentylatory kanałowe. Wentylatory wyciągowe charakteryzują się sporą rozpiętością cenową. Cena zależy między innymi od ich wykończenia. Najtańsze są urządzenia wykonane z tworzywa sztucznego. Droższe wentylatory ze stali nierdzewnej wyglądają bardziej elegancko. Wybierając wentylator warto zwrócić uwagę na jego średnicę. Większość wentylatorów przystosowana jest do montażu w typowych kanałach wentylacyjnych o średnicy 100 lub 150 mm.