Rola oświetlenia łazienkowego

Nasz blog o wszystkim

Rola oświetlenia łazienkowego

4 kwietnia 2018 Różne 0

Łazienki to z reguły małe, ale wymagające pod względem aranżacyjnym pomieszczenia. To tutaj wykonujemy wiele czynności od porannego szczotkowania zębów, przez golenie się i wykonywanie makijażu, po długie relaksujące kąpiele lub szybkie, energetyczne prysznice. Podpowiadamy, jakie kwestie dotyczące oświetlenia są istotne podczas urządzania łazienki.

Dlaczego ważne jest, aby w łazience znajdowało się wiele warstw oświetlenia?

Warstwowe oświetlenie wspomaga różnorodne, codzienne czynności. Na przykład, lampki przy lusterku, którego używamy do malowania powinny być jasne i charakteryzować się pełnym rozsyłem światła. Konieczna jest neutralna lub lekko chłodna temperatura barwowa, aby nie przekłamywać kolorów. Łazienkę wykorzystujemy nie tylko do makijażu, ale również do kąpieli, ubierania, golenia i regularnej pielęgnacji. Jasne oświetlenie zapewnia precyzję działań.

Podstawą oświetlenia warstwowego jest oświetlenie ogólne, które nie jest bezpośrednio skierowane na lustra i inne powierzchnie. Uzupełnieniem jest oświetlenie zadaniowe, które powinno być rozmieszczone równomiernie. Kreatywne wykorzystanie oświetlenia zadaniowego pomaga także w tworzeniu odpowiedniego nastroju we wnętrzu.

Czy wielkość pomieszczenia powinna być brana pod uwagę przy wyborze oświetlenia?

Wielkość pomieszczenia jest jednym z kluczowych kwestii, jakie powinniśmy brać pod uwagę wybierając lampy łazienkowe. Oświetlenie, które marnuje światło lub tworzy niezwykle mroczne wzory, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Również oświetlenie warstwowanie i zachowanie równowagi między poszczególnymi źródłami światła jest większym wyzwaniem w łazience o dużej powierzchni. Dla przykładu duża łazienka z tylko dwoma światłami będzie miała nieoświetlone obszary. Nawet światła o dużej intensywności mogą w niej wyglądać, jak dwa reflektory, jeśli odstępy nie są dobrze zaplanowane. Jednak dodatkowe, równomiernie rozmieszczone światła umożliwiają zmniejszenie intensywności światła, co może zapewnić przyjemniejszy wygląd pomieszczenia. Niezależnie od wielkości pomieszczenia oprawy typu downlight i oświetlenie akcentujące powinno być właściwie dobrane i dobrze się ze sobą komponować.

Jakie są typowe błędy w projektowaniu oświetlenia łazienkowego

Jednym z największych błędów jest niewłaściwe oświetlenie, umieszczone bezpośrednio nad lustrem. Aby uniknąć niechcianych cieni, wystarczy zamontować kinkiety po obu stronach lustra, a zrezygnować ze źródła światła nad lustrem. Innym powszechnym błędem jest stosowanie nieodpowiedniego oświetlenia pod prysznicem, co może być niebezpieczne dla użytkowników. Do oświetlania prysznica zalecane są specjalne diody LED. Woda i wilgoć nie mają wpływu na ich działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *