Plac zabaw na osiedlu- jakie warunki trzeba spełniać?

Nasz blog o wszystkim

Plac zabaw na osiedlu- jakie warunki trzeba spełniać?

11 lutego 2017 Różne 0

Jeśli wspólnoty mieszkaniowe dysponują dość dużym kawałkiem zieleni często decydują się na to, by w tym miejscu wybudować plac zabaw. Zarządcy oraz właściciele powinni dołożyć wszelkich starań, by miejsce, gdzie dzieci będą się bawić, było nie tylko bezpieczne, ale także mało uciążliwe dla mieszkańców. Plac zabaw to świetne rozwiązanie dla mieszkańców posiadających dzieci. Bliskie usytuowanie sprawia, że na dzieci można spoglądać z okna budynku. Takie miejsca są bardzo potrzebne w wielu polskich miastach. Jakie warunki trzeba spełniać, by na terenie wspólnoty mieszkaniowej został zbudowany plac zabaw?

Blisko budynku, w nasłonecznionym miejscu

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajdziemy zapisy dotyczące warunków budowy placu zabaw. Jest zatem określone w jakiej odległości od obiektów budowlanych, garaży oraz miejsc parkingowych, powinien się znaleźć plac zabaw. (Odległość ta nie może być mniejsza niż 10 metrów). Plac zabaw powinien też być usytuowany w nasłonecznionym miejscu.

Pamiętajmy o okresowych przeglądach

Do obowiązków właścicieli i zarządców należy przeprowadzanie okresowych przeglądów, by zbadać stan techniczny urządzeń. Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci powinno się wykonywać raz w roku przegląd huśtawek i innych urządzeń znajdujących się na placu zabaw. Warto zaznaczyć, że jeśli mamy wątpliwości do dobrego stanu urządzeń znajdujących się na placu zabaw warto zgłosić to strażnikowi miejskiemu lub policji, lub udać się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jaką rolę pełni tu zarządca? Jakie obowiązki możemy mu powierzyć? Odwiedź stronę zarzadcakrakow.pl i przeczytaj więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *