Monitory dotykowe – jak to się zaczęło?

Nasz blog o wszystkim

Monitory dotykowe – jak to się zaczęło?

8 grudnia 2016 Różne 0

Technologia monitorów dotykowych może nie wydawać się najmłodsza, bowiem jest znana w zasadzie od kilku lat. Warto wiedzieć, że pierwszy ekran dotykowy powstał jeszcze na początku lat 70. Natomiast w latach 60. było już brane pod uwagę użycie takiej technologii. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze odmiany monitorów dotykowych oraz krótko opisujemy każdą z technologii, abyś mógł dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tych urządzeń.

Technologia wykonania dotyku

Technologia podczerwieni Infared jest niczym innym, jak specjalną nakładką dotykową, która składa się ze specjalnych diod emitujących podczerwone światło, jak również dodatkowych sensorów, które takowe promieniowanie wykrywają. Jeśli chodzi o aktywny obszar monitora został zbudowany z jednolitej tafli szklanej, na której powstaje specjalna siatka podczerwieni.

Ekrany pojemnościowe PCT są jedną z najczęściej używanych technologii dotyku. Czujniki dotyku składają się tutaj z odpowiednich kondensatorów o niezwykle małych rozmiarach, które pokrywają całą aktywną część monitora. Jeśli chcemy aktywować czujnik, to wystarczy jedynie delikatne dotknięcie ekranu. Najczęściej tego typu nakładki stosowane są w nowoczesnych telefonach dotykowych, czy ultrabookach.

Główne zalety monitorów dotykowych

Zdecydowanie można tutaj zaliczyć uniwersalność oraz bardzo szerokie zastosowanie. Są one wygodne i proste w obsłudze, dzięki temu nikt nie ma najmniejszych problemów z tym, aby radzić sobie ze smartfonami, czy tabletami. Dodatkowo, kiedy wpisujemy hasła nie trzeba obawiać się programów, które rejestrują wciśnięcia klawiszy.
Zastosowania takowych monitorów jest w zasadzie nieograniczone, bowiem dzięki swojej szerokiej funkcjonalności mogą zostać wykorzystane niemalże w każdej branży. Na dzień dzisiejszy stosuje się je przede wszystkim w komputerach, tabletach, bankomatach, punktach informacyjnych, w obsłudze pojazdów, maszyn i wielu innych. Czasami nawet nie zwracamy swojej uwagi na to, że z nich korzystamy przy wykonywaniu wielu czynności każdego dnia i znacząco ułatwiają one życie przy obsługiwaniu różnych maszyn, czy urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *