Krakowskie Kopce

Nasz blog o wszystkim

Krakowskie Kopce

1 marca 2018 Różne 0

Krakowskie Kopce to jedne z najbardziej tajemniczych miejsc na mapie miasta. Mowa w szczególności o Kopcu Krakusa oraz Kopcu Wandy. Historycy i badacze przedstawili różne teorie dotyczące ich powstania. Sugerowano między innymi, że mogły być miejscem pochówku, rodzajem fortyfikacji lub pogańską świątynią. Jak dotąd w kopcach nie znaleziono kości.

Według średniowiecznego kronikarza Jana Długosza kopce wzniesiono dla upamiętnienia legendarnego pierwszego władcy Krakowa — Kraka, od którego pochodzi nazwa miasta — i jego córki Wandy, która (jak głosi legenda) postanowiła wskoczyć do Wisły, by nie poślubić Niemca.

Krakowianie wznieśli jeszcze dwa dodatkowe kurhany w mieście. Pierwszym był Kopiec Kościuszki, wzniesiony w latach 1813-20 na szczycie wzgórza Sikornik. Kopiec powstał pod zaborem austriackim ku czci Tadeusza Kościuszki. Zawiera ziemię z pól bitewnych, gdzie walczył generał. Czwarty kopiec to Kopiec Piłsudskiego, niedaleko Kopca Kościuszki. Został wzniesiony w latach 1934-1937 dla uczczenia pamięci marszałka Piłsudskiego, przywódcy odrodzonego państwa polskiego.

Podczas pobytu w Krakowie lub jego okolicach warto odwiedzić te niezwykłe miejsca. Wystarczy zaplanować weekendowy wypad i zarezerwować hotel Kraków przyjmie wszystkich turystów z otwartymi ramionami. Dobrym pomysłem jest również nocleg w okolicach miasta np. pobliskiej Wieliczce, pozostawienie samochodu na hotelowym parkingu i wycieczka pociągiem lub busem do centrum Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *