Interaktywne muzeum
Ściana interaktywna pozwala na zmianę prezentacji wyświetlanej na ścianie za sprawą pojawienia się w jej pobliżu osób. Takim rozwiązaniem może stać się dowolna płaska powierzchnia, a wymiar interakcji można również wzbogacić konstrukcją z połączonych ze sobą ekranów bezszwowych. Wykorzystanie czujki, która sczytuje ruch przechodniów wchodzących w obszar interakcji, pozwala na zmianę wyświetlanej treści! Jest to zatem świetne rozwiązanie dla muzeów, które muszą iść z duchem czasu, chcąc aktywnie wzbudzać zainteresowanie odwiedzających.
Muzea to miejsca, w których czas się zatrzymał. Nie musi jednak zatrzymywać się w dziale marketingowym i edukacyjnym. Na szczęście instytucje kultury coraz chętniej korzystają z innowacyjnej technologii dotykowej, dzięki czemu dzieci oraz ich rodzice chętnie zdobywają wiedzę, wchodząc w interakcję z przestrzenią wystawienniczą.
Jak to działa?
Ściana interaktywna to wysoce efektywne narzędzie, które wykorzystuje mechanizm spontanicznego przyciągania uwagi. Wykorzystanie inteligentnego systemu emisji obrazu i śledzenia ruchu zmienia prezentowane treści w momencie wykrycia ruchu umożliwiając przy tym pełną interakcję z wyświetlanymi obrazami. Ściana może składać się z jednego bądź kilku bezszwowych monitorów profesjonalnych, przykrytych szkłem hartowanym z ekranem dotykowym wykrywającym wiele punktów dotyku. Ściana taka zasilana jest wydajnym komputerem ze specjalną kartą graficzną zdolną do obsługi ścian video o niestandardowej rozdzielczości. Mechanizm może być dotykany przez kilka/kilkanaście osób jednocześnie i każdej z nich będą prezentowane inne dane. Urządzenie niesie więc ze sobą wielki potencjał edukacyjny.
Muzeum i ściana interaktywna
Nowoczesna muzea, szczególnie muzea historyczne, chętnie zamieniają suche fakty na ich interaktywną prezentację. Zamiast tony papierów czy wydrukowanych długich plansz, których nikt nie chce czytać, możemy teraz zanurzyć się w danym świecie. Mapy zaczną płynnie zmieniać się w konkretne lokalizacje, które będą odsłaniać przed nami swoje tajemnice. Możliwości jest wiele – powierzchnia dotykowa może mieć formę stoły, poziomej planszy, pionowo ustawionej ściany, księgi czy ekranu.