Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Nasz blog o wszystkim

Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

8 kwietnia 2017 Różne 0

Geodeta jest niezbędny jeśli planujemy inwestycje polegającą na zakupie działki i budowie domu. Przy budowie domu będziemy potrzebowali geodety na wielu etapach prac. Najpierw geodeta będzie musiał opracować mapę do celów projektowych domu- to właśnie na bazie tych map architekt przygotuje załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Potem geodeta wyznacza, w którym miejscu ma znajdować się dom oraz przyłącza (woda, gaz, prąd, kanalizacja), na koniec wykonuje tzw. mapę powykonawczą. Czym jest mapa powykonawcza i w jakim celu jest wykonywana?

Co to jest mapa powykonawcza?

Na koniec inwestycji geodeta wykonuje tzw. mapę powykonawczą, na tę mapę trzeba nanieść wszystkie elementy, które są ulokowane na działce wraz z pomiarami geodezyjnymi. Wszelkiego rodzaju instalacje podziemne mierzy się przed ich zasypaniem. W jakim celu dokonuje się pomiary inwentaryzacyjne? Przede wszystkim chodzi o udokumentowanie wszelkich zmian, które zaszły na danym terenie w procesie budowy domu. Dokumentacja, którą sporządza geodeta składa się z dwóch elementów: operatu geodezyjnego i geodezyjnej dokumentacji powykonwczej. Ten pierwszy dokument jest dokumentacją całościową, która była sporządzana na każdym etapie inwestycji (prace przygotowawcze, kontrola położenia w planie charakterystycznych punktów budowy), natomiast drugi dokument jest dokumentacją geodezyjno-kartograficzną. Zawiera dane na temat zmian, jakie należy nanieść po wykonaniu prac na mapę zasadniczą.

Czy każdy geodeta może wykonywać tego typu prace? Jakie uprawnienia powinien posiadać geodeta?

Trzeba zaznaczyć, że prace, które są związane z wykonywaniem inwentaryzacji powykonwaczej nie może wykonywać każdy geodeta, te prace może wykonywać jedynie geodeta, który posiada odpowiednie uprawnienia. Po zakończeniu robot przekazuje on oryginał sporządzonej dokumentacji do odpowiedniego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Tutaj przeczytasz na ten temat więcej: www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *