Czym jest biopsja cienkoigłowa?
Biopsja cienkoigłowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykonaniu prostego zabiegu, przy wykorzystaniu niewielkiej igły. W znacznej liczbie przypadków, badanie to przebiega całkowicie bezboleśnie, chociaż w przypadku niektórych narządów, jak chociażby gruczoł tarczycy, może powodować dyskomfort i nieprzyjemne odczucie u pacjenta. Wyniki badania, przekazywane są pacjentowi zaraz po otrzymaniu przez medyczną placówkę, informacji zwrotnej na temat analizy histopatologicznej, pobranych próbek komórkowych.
Można więc śmiało stwierdzić, iż biopsja cienkoigłowa zalicza się do badań inwazyjnych, które mają służyć diagnozie komórek pod kątem histopatologicznym. Równocześnie, istnieje także biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, która służyć będzie nie tylko w diagnostyce, ale także w terapii niektórych chorób. Doskonałym tego przykładem jest aspiracja (inaczej pobranie) komórek w wersji płynnej, chociażby z torbieli. Umiejętne pobranie płynu może bowiem owocować całkowitym jego zniknięciem.
Pojawia się zatem pytanie, kiedy pojawiają się przesłanki i potrzeba wykonania badań, jak biopsja cienkoigłowa? Biopsję cienkoigłową zaleca się pacjentom, u których podczas innych, wstępnych badań fizykalnych czy ultrasonograficznych, odnalezione zostaną jakieś nieprawidłowości czy nietypowe zmiany. Najczęściej są to podejrzane zmiany nowotworowe czy rakowe. Wyróżnia je twardsza budowa, nieregularna kształtem, której nie da się jednocześnie przesunąć. Można więc stwierdzić, że biopsja cienkoigłowa zalecana będzie przy torbielach, dziwnych elementach guzkowatych, a nawet przy poszerzonych węzłach chłonnych (https://zdrowie.tvn.pl/a/biopsja-cienkoiglowa-jako-metoda-diagnostyczna-wskazania).
Badaniem, równie często zalecanym, jak biopsja cienkoigłowa, jest jej alternatywa, a więc biopsja gruboigłowa. Drugie, spośród wspomnianych badań, jest alternatywą do pierwszego, gdyż umożliwia pobranie znacznie rozleglejszej ilości komórek, a więc całych fragmentów tkanek. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu przeprowadzenie analizy histopatologicznej okazuje się znacznie łatwiejszej. Równocześnie jednak biopsja cienkoigłowa wydaje się znacznie mniej odczuwalna dla pacjenta, ponieważ wykonuje się ją przy wykorzystaniu igły o średnicy wynoszącej zaledwie od 0.4 mm do 0.6 mm.