Czym dokładnie jest poliuretan i gdzie się go wykorzystuje?

Nasz blog o wszystkim

Czym dokładnie jest poliuretan i gdzie się go wykorzystuje?

8 grudnia 2016 Różne 0

Być może już nieraz spotkałeś się z poliuretanem, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co to jest za materiał i do czego służy? W tym artykule postanowiliśmy Ci do jeszcze dokładniej przybliżyć, bowiem uważamy, że jest to tworzywo, które odgrywa w codziennym życiu naprawdę dużą rolę i jego wynalezienie wiele zmieniło.

Co to jest ten poliuretan?

Tak naprawdę nie jest to nic innego, jak specjalne tworzywo sztuczne, które może przyjmować wiele różnych form. W zależności od potrzeb może być oferowany jako materiał elastyczny oraz twardy. Ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że używamy przedmiotów, czy urządzeń, które go w jakiś sposób wykorzystują. Jest to materiał nowoczesny i w bardzo dużym stopniu przyczynia się do zwiększania wygody w codziennym życiu.

Gdzie najczęściej jest wykorzystywany poliuretan?

Lista dziedzin, w których poliuretan znalazł zastosowanie jest długa i można do niej zaliczyć m.in.:
• Powłoki różnego rodzaju
• Lodówki
• Wyściółka mebli
• Spoiwa
• Podeszwy butów
• Obuwie sportowe
• Rolki i opony
• Izolacja lodówek i zamrażarek
…oraz wiele innych.

Bardzo szeroko stosowane są również w budownictwie do wykonywania ociepleń budynków. Dzięki temu można znacząco zredukować rachunki za ogrzewanie, bowiem termoizolacyjność tego materiału jest naprawdę spora.
Nie bez znaczenia jest również w motoryzacji, czy branży obuwniczej, bowiem umożliwia producentom tworzenie produktów, które są nie tylko trwałe, ale niekiedy również podnoszą bezpieczeństwo użytkowników, co jest bardzo ważne i zawsze będzie priorytetem w przypadku jakichkolwiek produktów.

Jak więc widzisz, faktycznie mogłeś do tej pory nawet nie wiedzieć, że poliuretan jest tak szeroko wykorzystywany. Tymczasem również w wielu fabrykach nie brakuje maszyn i urządzeń, które również z takich komponentów poliuretanowych.

Wytwarza się go na różne sposoby i polega to głównie na łączeniu ze sobą odpowiednich składników, zazwyczaj w proporcjach 1A : 1B, niemniej jednak wszystko będzie zależało od tego, jaki konkretnie efekt chcielibyśmy otrzymać ostatecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *