Menu

Zbieranie i przechowywanie nasion

27 marca 2015 - Nasiona
Zbieranie i przechowywanie nasion

Jednym z najprostszych sposobów rozmnażania roślin jest posłużenie się nasionami. Z łatwością kupimy je w każdym sklepie ogrodniczym, ale możliwe jest również ich samodzielne zebranie. Pomaga to obniżyć koszty, pozwala na hodowlę roślin, których nasiona są niedostępne na rynku, oraz umożliwia tworzenie indywidualnych mieszanek.

Jak zbierać nasiona?

Planując zbiór nasion, powinniśmy przede wszystkim starannie wybrać rośliny mateczne, zwracając uwagę na to, czy są dorodne i zdrowe. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że rośliny wyhodowane z własnych nasion mogą nieco odbiegać od wzorca, w warunkach naturalnych trudno bowiem o czystość odmianową.

Nasiona uzyskuje się z rozwiniętych kwiatostanów – nie mogą one być jednak przekwitnięte. Grozi to utratą części nasion, które mogą wysypać się z pękających torebek nasiennych. Aby temu zapobiec, można zastosować kawałki gazy albo papierowe tutki zawiązane u nasady kwiatostanu.

Optymalne pory zbioru to przedpołudnie i wczesne popołudnie, wówczas nasiona mają szansę obeschnąć z rannej rosy, a jednocześnie nie są zbyt wysuszone przez słońce. Nie należy podejmować się zbioru w okresach deszczowych lub bezpośrednio po podlaniu ogrodu – wilgoć może powodować gnicie lub pleśnienie podczas dalszego przechowywania. Z tego względu po zbiorze warto również podsuszyć nasiona, przy okazji oczyszczając je, oddzielając nasiona uszkodzone. W przypadku mięsistych warzyw lub owoców nasiona należy wcześniej wyjąć, wypłukać, a następnie poddać suszeniu.

Jak przechowywać nasiona?

Przygotowane i podsuszone nasiona umieszcza się najczęściej w papierowych torebkach lub niewielkich pudełkach. Każde opakowanie powinno być podpisane nazwą rośliny oraz datą zbioru. Bardzo niekorzystne jest przechowywanie nasion w szczelnych szklanych lub plastikowych pojemnikach oraz zamkniętych torebkach foliowych. Wszystkie tego rodzaju materiały znacznie ograniczają dopływ powietrza, co może negatywnie wpłynąć na nasiona i doprowadzić nawet do ich pleśnienia. Odpowiednio przygotowane i spakowane nasiona muszą zostać przechowane do wiosny – najlepiej znaleźć w tym celu miejsce suche, ciemne, przewiewne i raczej chłodne.

Nawet w najlepszych warunkach nasiona nie powinny być przechowywane zbyt długo, dla większości optymalny okres to od kilku miesięcy do roku. Dłuższe przechowywanie negatywnie wpływa na ich zdolność kiełkowania, przez co możemy nie osiągnąć spodziewanych efektów w naszym ogrodzie. Niektóre gatunki roślin posiadają nasiona bardziej odporne, których okres przechowywania może wynosić kilka lat, warto zatem wcześniej poznać specyfikę wybranego przez nas gatunku.