Menu

Zakup nasion roślin i warzyw

26 marca 2015 - Kwiaty, Warzywa
Zakup nasion roślin i warzyw

Wraz z wiosną i rozpoczęciem sezonu ogrodowych prac pojawia się możliwość realizacji zaplanowanych grządek, warzywniaków i rabat. Aby przystąpić do tego zadania, konieczny jest wcześniejszy wybór i zakup odpowiednich nasion. Można go dokonać wcześniej, bowiem już zimą w sklepach łatwo znaleźć szeroki wybór nasion.

Dobra jakość nasion – na co zwrócić uwagę?

To kryterium, którym powinien kierować się każdy, również początkujący, ogrodnik. Nie warto decydować się na nasiona nieznanego producenta, a raczej wybierać marki sprawdzone, których producenci gwarantują skiełkowanie i rozwój roślin takich, jakich oczekujemy. Najlepiej, by nasiona były zapakowane w niewielkie hermetyczne opakowania – będą bardziej pewne niż te kupowane na wagę. Należy jednak zwrócić uwagę na stan torebek – czy nie są uszkodzone bądź narażone na działanie promieni słonecznych. Opakowanie powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat rośliny oraz dane producenta, niezmiernie ważna jest data przydatności – przekroczenie terminu to zwiększone ryzyko, że rośliny nie wyrosną. Z tego względu nie powinno się też kupować zbyt dużych opakowań, ale dostosowane do wielkości wysiewu. Sklep ogrodniczy, w którym się zaopatrujemy, powinien być miejscem sprawdzonym i znanym. Czasem nie warto ulegać chęci oszczędności i decydować się na zakup u osób, których uczciwości nie jesteśmy pewni. Sprzedawca na bazarze czy rynku może posiadać dobre nasiona, jednak nigdy nie będziemy pewni ich pochodzenia ani sposobu przechowywania, a to może przełożyć się na efekty uzyskane w naszym ogrodzie.

Informacje na opakowaniach nasion

Opakowania zawierają szereg oznaczeń – ich znajomość pomoże w wyborze nasion, które będą dostosowane do oczekiwań. Warto poznać najbardziej powszechne oznaczenia, a w razie wątpliwości korzystać z pomocy sprzedawcy, co pozwoli uniknąć nietrafionego zakupu.

MIX – może mieć dwojakie znacznie – w ten sposób oznacza się nasiona roślin tego samego gatunku, które różni na przykład kolor kwiatów; w tak oznaczonym opakowaniu może znajdować się również mieszanka kilku gatunków nasion o podobnym zastosowaniu.

Jakość WE – oznacza spełnienie norm Wspólnoty Europejskiej i jest stosowane tylko na wyselekcjonowanych gatunkach.

F1 – to oznaczenie mieszańcowych odmian posiadających specjalne cechy – jednak kiedy chcemy zebrać z nich kolejne nasiona, najczęściej nie powtarzają one tych właściwości.

Nasiona zaprawiane – oznaczenie stosowane jest w przypadku warzyw. Tego rodzaju nasiona zostały dodatkowo obsypane preparatami chemicznymi, co pozwala ochronić je przed chorobami i szkodnikami. Należy zwrócić uwagę na skład i toksyczność użytych preparatów, informacje te powinny zostać ujęte na opakowaniu.

Nasiona inkrustowane – oznaczają nasiona, w których do zaprawy nasiennej dodany jest składnik, zwiększający przyczepność środka zaprawiającego.

Nasiona ekologiczne – określenie to dotyczy warzyw i jest dla kupującego znakiem, że nasiona pochodzą z certyfikowanych plantacji, na których stosowane są ekologiczne metody uprawy.

Nasiona otoczkowane – określenie nasion powleczonych kulistą otoczką, która zawiera środki ochrony i nawozy. Wpływa to na łatwiejszy wysiew nasion i rozwój młodych siewek.