Menu

Wytyczanie granicy budynku na działce

6 maja 2017 - Pozostałe kategorie

Usługi geodezyjne są szczególnie ważne dla osób, które w bliższej lub dalszej przyszłości planują budowę własnego domu na należącej do nich działce. Wbrew pozorom, nawet właściciele ziemi nie mogą na niej robić tego, co im się żywnie podoba. Jeśli chcą budować, muszą robić to w zgodzie z przepisami.

Geodeta będzie pomocy, a nawet niezbędny na wielu etapach budowy domu. Pierwszy z nich – przedprojektowy – polega na wytyczeniu granic działki na mapie, a także na dokładnym opisaniu i wyrysowaniu całego sąsiedztwa. Ale na tym praca geodety przy budowie wcale się nie kończy. Gdy projekt architektoniczny jest już gotowy, a pozwolenie na budowę wydane, kolejnym krokiem jest wyznaczenie granic budynku na przeznaczonej pod budowę działce. Dopiero później na budowę wkracza ekipa budowlana, która zajmuje się faktycznym wznoszeniem budynku.

Budynek wytyczony na działce musi być idealnym odwzorowaniem tego, co znajduje się w projekcie zagospodarowania działki. Główną czynnością podczas wytyczania geodezyjnego jest zamontowanie bezpośrednio w gruncie wszystkich niezbędnych znaków geodezyjnych, przede wszystkim tych, które informują o głównych osiach budynku – naziemnych i podziemnych. Geodeta zaznacza również na obrysie domu wszystkie charakterystyczne punkty, a także stałe punkty wysokościowe zwane raperami. Podczas prac geodezyjnych zostają również wyznaczone miejsc, w których zostaną wylane lawy fundamentowe.

Gdy geodeta zakończy pracę na działce, musi wszystkie informacje zamieścić w dzienniku budowy, a dokładne szkice wytyczenia powinien przekazać albo inwestorowi, albo kierownikowi budowy. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych i profesjonalnych usług geodezyjnych, zajrzyj na stronę geodetapomiary.pl. Znajdziesz na niej fachowców, którzy świadczą szerokie usługi geodezyjne, dostosowane do potrzeb klientów. Korzystając z usług biura możesz mieć pewność, że zlecone przez Ciebie prace zostaną wykonane na najwyższym z możliwych poziomie.