Menu

Wysiew nasion i pielęgnacja siewek

25 marca 2015 - Nasiona, Ogrodnictwo
Wysiew nasion i pielęgnacja siewek

Pora wczesnowiosenna wiąże się z pierwszymi pracami w ogrodzie, wśród nich z pewnością znajdzie się wysiew. Zależnie od ogrodu i indywidualnych preferencji możemy zdecydować się na ozdobne rośliny lub warzywa.

Przygotowanie do wysiewu

Popularność stosowania nasion w ogrodnictwie wiąże się na pewno z łatwym dostępem do nich i niewielkim nakładem finansowym. Jest to również sposób na uzyskanie roślin trudno dostępnych lub w ogóle niedostępnych w szkółkach. W sklepach mamy szeroki wybór mieszanek, które są już gotowe do wysiewu – często są to specjalne nasiona otoczkowane wzbogacone o składniki chroniące je przed chorobami i wspomagające rozwój.

Kiedy decydujemy się na korzystanie z nasion zebranych samodzielnie, pracy jest nieco więcej – oto kilka działań, które pomogą je odpowiednio przygotować:

Planując wysiew, z pewnością trzeba pomyśleć o wyborze odpowiedniego – nasłonecznionego miejsca. Niezbędne jest również podłoże, dostosowane do wymagań danych roślin. Z całą pewnością powinno być ono jednak pozbawione wszelkich grzybów, nicieni i chwastów. Wśród akcesoriów, o które warto wcześniej zadbać, są skrzynki lub inne pojemniki do wysiewu.

Wysiew

Duże nasiona najczęściej wysiewa się punktowo po kilka sztuk. Można również posłużyć się oddzielnymi doniczkami. Nie wszystkie rośliny wymagają przykrycia nasion cienką warstwą ziemi lub piasku, ale jest to częsta praktyka. Niezakłóconego dostępu światła potrzebują na przykład begonia, niecierpek, sałata czy petunia, natomiast w przypadku werbeny lub nagietka można lekko przysypać nasiona.

Po znalezieniu się w ziemi, nasiona potrzebują odpowiedniej ilości wody – należy jednak pamiętać, by nie podlewać ich silnym strumieniem, który może wypłukać je z gleby.

Pielęgnacja kiełkujących roślin

Wszystkie zabiegi należy dostosować do wymagań konkretnych roślin, uniwersalną zasadą jest jednak utrzymanie stałej temperatury i wilgotności. Plastikowy daszek lub foliowa torba mogą pozytywnie wpłynąć na szybkość wschodu, niezbędne jest jednak wietrzenie i usunięcie tych akcesoriów w momencie pojawienia się roślin.

Stosowanie się do sugerowanego na opakowaniu nasion terminu wysiewu to z pewnością rzecz, którą warto mieć na uwadze. Zbyt wczesny wysiew może skutkować wysokimi i słabymi roślinami, które po umieszczeniu na właściwym miejscu w ogrodzie, mogą się gorzej i wolniej rozwijać.