Menu

Wiosenne prace w ogrodzie

31 marca 2015 - Ogrodnictwo
Wiosenne prace w ogrodzie

Pierwsze cieplejsze dni roku stanowią często początek prac ogrodniczych. Wiosna to najważniejsza pora roku dla ogrodników, bo poczynione wówczas przygotowania zaważą na wyglądzie całości i rozwoju roślin w kolejnych miesiącach. Prac jest naprawdę sporo, dlatego warto mieć świadomość najdogodniejszych terminów i szczegółowo zaplanować działania.

1. Zdejmowanie osłon bylin

Kiedy tylko temperatury osiągają wartości dodatnie, można zrezygnować z osłony założonej jesienią dla ochrony roślin. Wskazane jest jednak usuwanie ochrony w pochmurny dzień – zapobiegnie to zniszczeniu delikatnych liści przez słońce. Konieczne są również drobne prace porządkowe – torf i korę można wykorzystać jako ściółkę, ale liście i gałęzie drzew iglastych powinny zostać usunięte i przeznaczone na kompost.

2. Rozsady roślin

Rozsady uzyskamy, gdy odpowiednio wcześnie wysiejemy do skrzynek nasiona kwiatów. Optymalny czas to koniec marca i początek kwietnia, co pozwoli roślinom odpowiednio wyrosnąć.

Przed posadzeniem w ogrodzie konieczne jest zahartowanie rozsady przez wystawianie jej na kilka godzin dziennie lub umożliwienie dopływu chłodniejszego powietrza do pomieszczenia, w którym rosną. Pomaga to roślinom przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych. Tak przygotowana rozsada może naleźć się w ogrodzie – pod koniec kwietnia można już posadzić takie rośliny jak: lewkonia, bratki, niezapominajki czy stokrotki, z pozostałymi lepiej poczekać do połowy maja.

3. Wysiew nasion

Każdy gatunek roślin powinien być wysiewany w odpowiednim dla niego okresie. Pierwsze wysiewy można przeprowadzać już na przełomie marca i kwietnia – dotyczy to na przykład nasion czarnuszki, gipsówki, nagietków. Nieco później, bo w połowie kwietnia sieje się godecje, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, słoneczniki, smagliczki, ślazówki i wilce. Pierwsza połowa maja to czas odpowiedni dla dimorfoteków, łubinów, powoi, nasturcji, natomiast najdłużej należy poczekać z wysiewem na rozsadnik roślin dwuletnich i bylin.

4. Sadzenie cebul, bulw i karp

Podobnie jak w przypadku innych roślin w zależności od gatunku sadzenie powinno być przewidziane w odpowiednim czasie. Oto niektóre z takich roślin:

– babiany, błonczatki, galtonie, krokosmie, lilie, mieczyki, śniedki, tygrysówki, zawilce wieńcowate – powinny być sadzone od połowy kwietnia,

– pierwsza połowa maja to czas odpowiedni dla begonii bulwiastych, eukomisów, sprekeliów, – w drugiej połowie maja warto zaplanować sadzenie dalii i pacioreczników.

5. Rozmnażanie bylin

To kolejna praca, którą należy rozplanować w czasie, gdyż różne rośliny rozmnaża się w różnych okresach:

– od końca marca aż do połowy maja: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany, dzwonki, firletki, floksy, gęsiówki, krwawniki, kukliki, liliowce, macierzanki, nawłocie, ostróżki, paprocie, zawciągi, żagwiny. W przypadku tych roślin rozmnażania dokonuje się przez podział,

– maj to okres rozmnażania bylin – między innymi: astrów jesiennych, pysznogłówków, rozchodników, słoneczników, trzykrotek, złocieni.

Dobrze zaplanowane prace w ogrodzie to gwarancja optymalnego efektu, na którym zależy każdemu miłośnikowi roślin. Duży wybór gatunków to możliwość rozłożenia prac na cały wiosenny okres.