Menu

Toyota Avensis

19 czerwca 2018 - Pozostałe kategorie

W ostatnim czasie, obchodziliśmy dwudzieste urodziny Toyoty Avensis w Polsce. Pierwsza seria tego modelu, nawiązywała do popularnej wcześniej Cariny E. Dwie kolejne generacje pojawiły się już w Europie. Wspomniana wcześniej Carina, po raz pierwszy pojawiła się na rynku pod koniec 1970 roku i zaliczona została to samochodów klasy średniej. Oznacza to, że jej pozycja klasowała się w okolicach bezkonkurencyjnej Corolli oraz większej rozmiarami Corony. Nazwa modelu nawiązywała do odkrytego w II połowie XVIII wieku gwiazdozbioru południowego. Samochód uznawany był w latach dziewięćdziesiątych za jeden z najlepszych modeli w rankingu niezawodności. Z przeprowadzonych w Niemczech ankiety wynikało, że ponad 92% użytkowników Cariny E kupiłoby ją po raz kolejny, oceniając go niezwykle wysoko.

Projektując więc kolejny model Toyoty, a więc T22, starano się wzorować na Carinie E, a zwłaszcza elementach jej nadwozia. Postarano się jednak o aktualizację i całkowite odmłodzenie przednich części karoserii oraz wnętrza samochodu. Pracownicy działu marketingu Toyoty uznali także, że po ponad dwudziestu pięciu latach, nazwa modelu wydaje się już dość nieaktualna, więc zastanawiali się nad jej zmianą. W taki sposób powstało słowo „avensis”, związane z francuskim czasownikiem „avencer” ( z fr. awansować, iść do przodu).

Wreszcie, w wyniku wielogodzinnych debat i wielu miesięcy ciężkiej pracy, w październiku 1997 roku, światło dzienne ujrzał model pierwszej generacji Toyoty Avensis. Jego premiera odbyła się w paryskim salonie. Dokładnie tak, jak u Cariny E, w pierwszym modelu Avensis, pojawił się model z nadwoziem liftback, kombi oraz sedan. Zastosowano w nich niezawodne i ekonomiczne silniki benzynowe 1.6-2.0. W Polsce, Toyota Avensis I generacji pojawiła się w kontyngencie bezcłowym. Można ją było kupić za około 60 tysięcy złotych – cena dotyczy modelu bazowego 1.6 Terra, który wyposażony był w ABS i poduszki powietrzne.

Wyraźnie widać, że na przestrzeni lat, modele niezawodnej Toyoty dynamicznie się zmieniały. Doskonale wiedzą o tym pracownicy renomowanego szczecińskiego skupu aut autoskup-szczecin.pl, którzy w razie zainteresowania samochodami tej marki, będą mieć wiele do zaoferowania.