Menu

Rodzaje nasion – traw, warzyw i kwiatów

30 marca 2015 - Nasiona
Rodzaje nasion – traw, warzyw i kwiatów

Projektowanie swojego ogrodu to przedsięwzięcie, w którym trzeba brać pod uwagę szereg czynników. Ważna jest świadomość warunków, jakie możemy stworzyć roślinom, co pozwoli dobrać odpowiednie gatunki. Do sklepu lub centrum ogrodniczego warto udać się już po podjęciu pierwszych decyzji, wybór jest bowiem bardzo szeroki i obejmuje trzy główne typy nasion:

Podczas zakupów warto kierować się również warunkami panującymi w ogrodzie – inny rodzaj nasion można dobrać w przypadku ich przeznaczenia do miejsc zacienionych i słonecznych.

Optymalny czas wysiewu nasion traw to początek kwietna bądź koniec października. Nie należy zapominać o regularnym podlewaniu w okresie kiełkowania, a dodatkową pomocą w pielęgnacji trawnika będą nawozy.

Przed wysianiem wskazane jest wymieszanie nasion z zaprawą, która ochroni je przed chorobami grzybowymi. Dostępne są również tak zwane nasiona otoczkowane posiadające otoczkę, w której znajdują się nawozy i odpowiednie środki ochrony, co pozwala oszczędzić sobie pracy. Podobne właściwości będą miały nasiona zaprawione, które dzięki użytym środkom są odporne na choroby. Jeśli zależy nam na jak największych plonach, warto rozważyć wybór nasion oznaczonych symbolem F1 nazywanych hybrydowymi.

W obrębie jednego ogrodu można również z powodzeniem połączyć różne rodzaje roślin – wybór zróżnicowanych nasion pozwoli stworzyć ciekawe i niepowtarzalne kompozycje oraz rozplanować różne części ogrodu.