Menu

Przygotowanie sadzonek kwiatów jednorocznych

28 marca 2015 - Kwiaty
Przygotowanie sadzonek kwiatów jednorocznych

Kwiaty jednoroczne to rośliny, które można znaleźć w niemal każdym ogrodzie, niezależnie od tego, czy założony został przez amatora czy profesjonalistę. Długie i obfite kwitnienie oraz duży wybór nasion to cechy sprawiające, że kwiaty jednoroczne świetnie sprawdzają się na rabatach, w donicach i skrzynkach, którymi można udekorować balkony i tarasy.

Wysiew roślin jednorocznych

Może być przeprowadzony na dwa sposoby – bezpośrednio do gruntu lub wewnątrz pomieszczeń, do różnego rodzaju donic i skrzynek. Wszystkie rośliny mogą być wysiewane od razu w ogrodzie, jednak wiąże się to z pewnymi trudnościami – zbyt zimny grunt, możliwość pojawienia się wiosennych przymrozków to czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój kwiatów. Sadzonki roślin można przygotować już wcześniej, a w drugiej połowie maja umieścić je w ogrodzie. Tego rodzaj wysiew ma swoje niepodważalne zalety -przyspiesza kwitnienie o miesiąc, a nawet dwa, bo przygotowane wcześniej sadzonki są już spore, a ponadto pomaga zaoszczędzić nasiona. Przygotowując wcześniej rozsady, wiemy, ile roślin wzeszło i zawczasu możemy zaplanować rozmieszczenie kwiatów w ogrodzie.

Sam wysiew nie powinien sprawiać nawet początkującemu ogrodnikowi większych problemów. Warto pamiętać o kilku wskazówkach, które krok po kroku doprowadzą do stworzenia własnych sadzonek:

1. Wybór nasion – chodzi nie tylko o odpowiedni gatunek roślin, ale jakość samych nasion, należy zwracać uwagę, by nie były zbyt stare lub uszkodzone.

2. Akcesoria – niezbędne będą pojemniki oraz podłoże do siewu – to element szczególnie ważny, najlepiej udać się w tym celu do sklepu ogrodniczego.

3. Wysiew – najlepiej nasiona umieścić w podłożu możliwie najrzadziej. Zagwarantuje to odpowiednią ilość miejsca dla wschodzących siewek i zmniejszy ryzyko zarażenia chorobami grzybowymi. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą podłoża i ostrożnie podlewamy, można również umieścić doniczkę na podstawce z wodą.

4. Oznaczenie sadzonek – szczególnie ważne jest przy ich dużej liczbie i różnych gatunkach roślin. Warto zapisać gatunek i odmianę rośliny oraz datę siewu.

5. Wzrost siewek – gotowe doniczki ustawiamy w miejscu nasłonecznionym, co przyspieszy wzrost – może być to naświetlony parapet, propagator, ogrzewana szklarnia lub ogród zimowy, ważne by temperatura w nocy nie spadała poniżej 10 stopni.

Na ogrodników decydujących się na wcześniejszy wysiew roślin jednorocznych w sklepach ogrodniczych czekają różne udogodnienia – można zakupić na przykład nasiona na taśmie lub krążkach, dostępne są również specjalnie przeznaczone do wysiewu multipalety w zestawie z tackami oraz plastikowymi przykrywkami. Do najbardziej ekologicznych rozwiązań należą akcesoria wykonane z biodegradowalnej tektury – multipalety oraz doniczki.