Menu

Przechowywanie nasion kwiatów i warzyw

28 marca 2015 - Nasiona
Przechowywanie nasion kwiatów i warzyw

Zebranie i przygotowanie nasion do przyszłorocznych wysiewów to ważna część pracy w ogrodzie, ale nie można zapomnieć również o stworzeniu odpowiednich warunków do ich dalszego przechowywania.

Jakie nasiona można przechowywać?

Podstawowym kryterium powinno być zawsze zdrowie – nasiona nie mogą być uszkodzone, zdeformowane, zdrobniałe bądź zdradzające oznaki jakiejkolwiek choroby grzybiczej lub związanej z działaniem szkodników.

Ważna jest zdolność kiełkowania, bo przesądza o późniejszym wysiewie i uzyskanych ostatecznie efektach. W wyniku przechowywania może się ona jeszcze zmniejszyć, dlatego nie poleca się dalszego przechowywania nasion, których zdolność kiełkowania wynosi mniej niż 70%.

Przygotowując nasiona do przechowywania, zawsze należy zwrócić uwagę na to, by nie były zawilgotnione. Zaniedbanie tej kwestii może zniszczyć cały wysiłek włożony w zebranie nasion.

Warunki przechowywania nasion

Tylko dobrze przechowywane nasiona zagwarantują udany wysiew i kiełkowanie roślin. Stworzenie odpowiednich warunków wiąże się z dbałością o szereg czynników, które wpływają na kondycję nasion:

– temperatura – nie może być zbyt wysoka, optymalny przedział wynosi od -5 do +5 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura będzie wyższa, może niekorzystnie wpłynąć na zdolność nasion do kiełkowania oraz obniżyć ich żywotności, co w konsekwencji negatywnie odbije się na stanie naszego ogrodu. Niewskazane są również duże wahania temperatur – z tego powodu nasiona niektórych gatunków roślin mogą z powodzeniem być przechowywane w lodówce, co zapewnia stałą temperaturę,

– wilgotność – to drugi najważniejszy czynnik wpływający na kondycję i późniejsze kiełkowanie nasion. Pomieszczenia, w którym będą przechowywane, powinny być przede wszystkim suche, wilgotność nie może przekraczać 30%. Takie warunki wpływają pozytywnie na nasiona, w przeciwieństwie do wilgoci, która może doprowadzić nawet do pleśnienia,

– opakowania – ich wybór nie powinien być kwestią przypadku. Nieodpowiednie, ograniczające dopływ powietrza będą źle wpływać na jakość nasion. Optymalnym wyborem będą pudełka z tektury parafinowanej lub torebki z papieru foliowanego,

– dostęp do światła – ten czynnik jest kluczowy dla kiełkowania i rozwoju roślin, ale w przypadku przechowywania nasion jest niewskazany. Z tego powodu lepiej wybrać miejsce ciemne,

– ochrona przed gryzoniami – często nasiona przechowywane są w miejscach, gdzie mogą być narażone na zniszczenie przez gryzonie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się szklane słoje, w których bezpiecznie można przechowywać nasiona bez negatywnego wpływu na ich zdolność kiełkowania. Szklane pojemniki zapewnią ponadto optymalną ochronę przed wilgocią i niską temperaturą.