Menu

Pierwsze wyprawy na górskie szlaki

17 marca 2017 - Pozostałe kategorie

Pierwsze wyprawy na górskie szlaki są niezwykłą przygodą i mogą nas też nieźle zmęczyć. Szczególnie tutaj trzeba uczulić osoby, które biegną po szlaku i pną się coraz dalej w niewiarygodnym tempie. To zazwyczaj źle się skończy. Nie można iść bez namysłu do przodu. Trzeba analizować, kontrolować swoje siły. Sprawdzajmy, gdzie jesteśmy, jak daleko zaszliśmy, ile potrzeba czasu na powrót. Dokładnie też patrzmy, jakąś przeszkodę górską pokonujemy, żeby potem nie było problemu z zejściem, tak jak wtedy, kiedy braknie nam siły i będą nas znosić albo ciągnąć po ziemi. Trzeba odpowiednio zarządzać swoimi rzeczami. Można również udać się do sklep turystyczny i górski Kraków.

Zima ma też swoje wymagania. Żeby cokolwiek zrobić, potrzeba odpowiedniego sprzętu w bagażniku naszego samochodu. Bez wizyty w sklepie się nie obejdzie. Do łatwych tras przyda nam się jakaś kurtka przeciwdeszczowa. Nie patrz na za bardzo na to, co mówi pogoda, bo ta w górach jest nieco inna niż ta w twoim mieście i potrafi się szybko zmieniać. Musisz zadbać też o odpowiednie obuwie, najlepiej za kostkę, aby śnieg nie wpadał do środka, bo to nic dobrego, kiedy będziesz wracał z mokrymi skarpetami, a następny tydzień spędzisz w łóżku. Dobrze jest też ciepło się ubrać i mieć coś dodatkowego w plecaku, jak bluza. Pogoda może się zmieniać. Mając dodatkowe rzeczy będziesz można się dozbroić.

Maszerując po szlaku staraj się dobrze zarządzać swoją mocą oraz dbaj o temperaturę ciała. Nie jest dobrze, kiedy jest ci zimno i kiedy będziesz się pocił. Musisz wyczuć swoje tempo i iść tak, żeby była równowaga. Jeśli będzie ci za gorąco, to zdejmij coś z siebie, a jeśli za zimno, to czym prędzej się ubieraj. Najłatwiej jest to kontrolować tempem, jaki maszerujemy.
Jeśli zobaczysz, że pogoda gwałtowanie się zmienia, to zareaguj na to. Jeśli nie masz za dużo doświadczenia, a widzisz, że pada od kilku minut, to lepiej zawróć i ostrożnie idź z powrotem. Kamienienie będą teraz bardzo śliskie i niebezpieczne.
Zima w Tatrach to nie łatwa przygoda. Igrać z górami nie ma sensu. Są większe.
Po prostu się przygotujmy.