Menu

Nasiona kwiatów jednorocznych – jak zbierać, przechowywać i wysiewać?

29 marca 2015 - Nasiona
Nasiona kwiatów jednorocznych – jak zbierać, przechowywać i wysiewać?

Samodzielne zbieranie nasion to sposób na oszczędności, ale również niepowtarzalne aranżacje ogrodu. Aspekt finansowy jest szczególnie ważny w przypadku kwiatów jednorocznych, jednak z łatwością można uzyskać nasiona tych roślin, które po odpowiednim przechowaniu przez zimę będą gotowe do wysiania wiosną. Wybór roślin jednorocznych jest bardzo duży i każdy ogrodnik z pewnością znajdzie gatunek odpowiadający warunkom panującym w ogrodzie i komponujący się z pozostałymi kwiatami.

Wybór kwiatów

Podczas wzrostu roślin warto na bieżąco eliminować te, które posiadają inne, niepasujące do swojego gatunku cechy zewnętrzne lub zdradzają oznaki choroby. Pozwoli to uzyskać ładne i zdrowe rośliny w kolejnym roku.

Nasiona zbieramy tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Najłatwiej rozpoznać to po szypułkach, które powinny mieć brązowy kolor i przy potrząsaniu wydawać charakterystyczny dźwięk.

Zbiór nasion

Nasiona zbieramy wyłącznie w dni suche – unikanie wilgoci pochodzącej z deszczu, porannej rosy czy podlewania jest konieczne aby zapobiec gniciu czy pleśnieniu. Zebrane nasiona należy delikatnie oczyścić z zanieczyszczeń i pozostawić na kilka tygodni w ciepłym i suchym miejscu. Najlepsze do tego celu będzie tekturowe pudełko lub talerzyk, które zapewnią dostęp powietrza; niedopuszczalne jest umieszczanie nasion w foliowych torebkach bezpośrednio po zbiorze.

Przechowywanie

Najlepszym sposobem jest umieszczenie nasion w papierowych kopertach lub woreczkach. Warto odpowiednio je opisać, by uniknąć pomyłek podczas wiosennego wysiewu. Tak przygotowane nasiona powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu.

Wysiew roślin jednorocznych

Odpowiednio zebrane i przechowane nasiona z powodzeniem mogą być użyte wiosną. Metoda wysiewu do gruntów to, obok korzystania z rozsad, jeden ze sposobów postępowania z roślinami jednorocznymi. Nie warto żałować nasion, gdyż zawsze trzeba liczyć się z ewentualnością, że część z nich nie wzejdzie. Rośliny jednoroczne często są uzupełnieniem dla stałych elementów ogrodu – sprawdzają się przy wzbogacaniu rabat bylinowych, mogą też występować w roli wypełniacza, gdy rośliny wieloletnie są już w gorszej kondycji.

W zależności od planowanej kompozycji nasiona możemy wysiewać rzędowo lub rzutowo. W przypadku dużych nasion (na przykład słonecznika, nasturcji, fasoli ozdobnej) umieszcza się je po kilka sztuk w odstępie co 20-50 cm.

Już na etapie kiełkowania należy pamiętać o selekcji roślin – usuwać słabsze i, przy zachowaniu odpowiedniego ostępu między roślinami, zostawiać najdorodniejsze. Będzie to punktem wyjścia do kolejnych cyklicznych prac związanych ze zbiorem nasion.