Menu

Kwiaty w ogrodzie przez cały sezon

30 marca 2015 - Kwiaty
Kwiaty w ogrodzie przez cały sezon

W sklepach można spotkać wiele gatunków roślin i każdy ogrodnik musi podjąć decyzję, jakie kwiaty wykorzysta do aranżacji swojego ogrodu. Nie warto kierować się wyłącznie względami estetycznymi, ale przeanalizować również szereg innych czynników i cechy wybranych roślin.

Warunki panujące w ogrodzie

Wszystkie kwiaty wymagają specjalnych warunków i traktowania, dlatego wybór roślin należy poprzedzić analizą ich potrzeb i naszych możliwości ich zaspokojenia. Podstawowa kwestia to rodzaj gleby, jaka znajduje się w ogrodzie. Najlepiej wcześniej dowiedzieć się, jakie kwiaty można bez większych problemów hodować na danym podłożu – oszczędzi nam to konieczności nawożenia i zmiany odczynu gleby. Warto również obserwować, jak ogród w ciągu dnia jest oświetlany przez słońce, co pozwoli na takie rozplanowanie roślin, by natężenie światła było zgodne z ich preferencjami.

Wybór roślin i pory ich kwitnienia

Kwiaty i krzewy można podzielić na trzy grupy w zależności od czasu, na jaki zagoszczą w naszym ogrodzie. Rośliny wielosezonowe wymagają najmniejszego nakładu pracy i często stanowią uzupełnienie do sadzonych o wiele częściej roślin jednorocznych i dwuletnich. Daje to możliwość zmiany aranżacji ogrodu, ale nakłada też nowe obowiązki – w przypadku kwiatów jednorocznych wskazane jest na przykład częstsze spulchnianie ziemi, natomiast optymalnym czasem wysiewu dla większości roślin dwuletnich jest maj i czerwiec. Wybór rodzaju roślin to również decyzja, jakie prace będziemy wykonywać w ogrodzie i ile uwagi musimy poświęcić kwiatom. Warto poznać najpopularniejsze gatunki, które urozmaicą wygląd ogrodu i które warto wziąć pod uwagę planując sezonowe prace:

kwiaty jednoroczne: aksamitki, bieluń, chabry, czarnuszka damasceńska, godecje, goździki, maciejki, nagietek lekarski,

kwiaty dwuletnie: bratki, niezapominajki, stokrotki, goździk brodaty, fiołki, mak, dzwonek ogrodowy, malwa różowa i ogrodowa, wieczornik damski, ostrożeń japoński,

kwiaty wielosezonowe: irysy, krokusy, liliowce, narcyzy, sasanka zwyczajna, aster alpejski, barwinek mniejszy, gajowiec żółty, jeżówka biała i purpurowa, juka karolińska.

Połączenie różnych typów roślin jest ważne również ze względu na odmienne pory kwitnienia – zagwarantuje to, że ogród nigdy nie będzie wydawał się pusty. Najwcześniej, bo już w maju zakwitną niezapominajki, irysy czy konwalie. Kolejny miesiąc to czas między innymi lilii i łubinu. Od lipca do września pojawiają się cynie, aksamitki, goździki, nasturcje oraz mieczyki. Najpóźniej, bo w sierpniu i wrześniu zakwitną złocienie i astry.