Menu

Ile zarabia księgowa?

9 marca 2017 - Pozostałe kategorie

Był czas, że księgowa pełniła wysoką funkcję u społeczeństwa. Wyjątkowo ceniona, wyróżniona wśród innych zawodów, zasługiwała na ogólny podziw i przede wszystkim ciężko pracowała. Choć zachwytom nie było nigdy końca, tak ciężkiej pracy i ilości sprawdzonych, wypełnionych, czy napisach dokumentów podobnie. Każda księgowa do dziś wspomina, jak z radością informowała o swoim przyszłym zawodzie rodzinę, mając przed oczami bogate firmy, dla których będzie się pracowało, licząc oszałamiające sumy. Wiele ważnych informacji przedstawia również MH – biuro rachunkowe. Efekt jednak był taki, że choć owszem uznanie było, to już tylko u rodziny. Z pracą różnie.

Łatwiej było otworzyć własną działalność i obsługiwać kilka małych firm, niż liczyć, że jedna porządna się wreszcie odezwie. Trudno zaprzeczyć temu, że księgowa ma takie małe życzenie, by stać się idealną księgową, jaką na nowo ceni się tak, jak w czasach, gdy nie istniał jeszcze komputer. Tyle rzeczy trzeba było obliczać dziennie, że umiejętność ta zasługiwała na głęboki podziw. Sama umiejętność tłumaczenia o podatkach, problemach z rachunkowością itd. To ważna cecha, jaka przydaje się dzieciom, dorosłym i starcom. Wszyscy powinniśmy znać podstawy rachunkowości. Chociażby takie, jak rozliczenie podatku PIT. Przejdźmy do najważniejszej kwestii – ile zarabia księgowa? Sumy są różne i zależą od edukacji, którą dana księgowa skończyła oraz od miasta, w którym będzie swoje usługi oferować.

Wspominać chyba nie trzeba, że liczenia tam jest naprawdę dużo i suma ta nie różni się drastycznie między średnimi firmami. Liczy się bardziej charakter przepływu gotówki. Miesięcznie wynagrodzenie wynosi około 3 500 złotych. Jest to mediana, jaka została określona po przebadaniu możliwych dla statystyk księgowych. Co druga z nich zarabia nawet do 4 500 złotych. Jedynie ¼ całości może poszczycić się najgorszymi zarobkami, które z punktu widzenia przeciętnego Polaka i tak nie są tak złe, bo zarabiać niemal 3 000 złotych to marzenie wielu. Jak bardzo przekonała Cię do siebie księgowa? Myślisz nad tym, by stała się Twoją przyszłością?