Menu

Fizjoterapia dzieci i młodzieży

8 lipca 2018 - Pozostałe kategorie

http://fizjoterapeuta-dzieci.pl/ i młodzieży jest szczególnie ważna w przypadku rożnego rodzaju niepełnosprawności wykrytych jeszcze w czasie ciąży. Odpowiednie rozpoznanie dysfunkcji, prawidłowa obserwacja dziecka, jego rozwoju pozwala przede wszystkim na odpowiedni dobór fizjoterapii, a co za tym idzie – znacząco przyczynia się do poprawy jakości życia. Tu należy podkreślić, że fizjoterapia nie jest w stanie wyleczyć schorzenia. Odpowiednio jednak przeprowadzana umożliwia dziecku jego prawidłowy rozwój, a tym samym o wiele lepszą przyszłość w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach mamy znaczny postęp medycyny w tej kwestii, niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, dlatego warto powiedzieć sobie o tym nieco więcej.

Historia fizjoterapii w pigułce
Warto wiedzieć, że początek przyglądania się fizjoterapii przypada już na XIX wiek. Początkowo te dziedzinę życia brano pod uwagę głównie pod kątem ortopedii i to zarówno pod kątem doboru ćwiczeń, jak i budową sanatoriów, czy ośrodków rehabilitacyjnych. Wraz z postępem medycyny fizjoterapię zaczęto postrzegać także w innych dziedzinach – np. pulmonologii. Jeśli chodzi o pulmonologie to tu dużą role odegrała duża zachorowalność na gruźlice, która miała miejsce w pewnym okresie życia. Fizjoterapia dzieci i młodzieży również ma silny związek z postępem medycyny. Co więcej w latach 80-tych zaczęto wyodrębniać specjalistyczne działy poświęcone właśnie pacjentom w dziecięco – młodzieżowym okresie życia. Zaczęto brać pod uwagę nie tylko usprawnianie fizyczne, ale i zajęcia logopedyczne, czy zajęcia psychologiczne. Od początku badań nad fizjoterapią jeden wniosek pozostał niezmienny – im szybsze właściwe rozpoznanie dysfunkcji tym skuteczniejsza okaże się fizjoterapia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę np. porażenie mózgowe to umiejętności, których dziecko nie nabyło we wcześniejszych etapach fizjoterapii to trudno będzie mu nabyć te cechy w starszym wieku. Krótko mówiąc – fizjoterapia dziecka ma zupełnie inne uwarunkowania, niż fizjoterapia osoby w wieku dojrzewania. Trzeba bowiem wiedzieć, że w czasie fizjoterapii pacjent nabywa umiejętności, które zdrowemu człowiekowi przychodzą naturalnie.
Na przestrzeni całej historii odkrywania właściwości fizjoterapii dochodzimy do zasadniczego wniosku – mianowicie świadomości rodziców względem swoich dzieci, by byli wyczuleni na wszelkiego rodzaju sygnały pochodzące od ich pociech. Dobra spostrzegawczość to pierwszy krok do budowania bezpiecznej przyszłości nawet przy konkretnym schorzeniu.