Menu

Czynniki wpływające na wybór roślin do ogrodu

25 marca 2015 - Kwiaty
Czynniki wpływające na wybór roślin do ogrodu

Tworzenie własnego ogrodu to złożony proces, w którym ważną role odgrywają zarówno starania ogrodnika, jak i niezależne od niego warunki klimatyczne czy położenie.

Warunki panujące w ogrodzie

Określona szerokość geograficzna determinuje warunki panujące na danym obszarze. Wraz ze zwiększaniem się odległości od równika, średnia temperatura roczna jest coraz niższa, maleje również intensywność nasłonecznienia. Przekłada się to na wydłużony okres zimowy, który uniemożliwia prace w ogrodzie – w naszych warunkach klimatycznych wszystkie działania muszą zostać rozplanowane w okresie od kwietnia do września. Dla danego klimatu charakterystyczne są określone gatunki roślin, które najczęściej znajdują się również w ogrodach. W przypadku uprawy roślin egzotycznych trzeba dołożyć większych starań, by stworzyć im warunki podobne do tych panujących w miejscu pochodzenia.

Wysokość nad poziomem morza to kolejny czynnik, który przekłada się na rodzaj hodowanych roślin. Wyższe położenie ogrodu przekłada się na niższą średnią temperaturę latem i zimą – wpływa to na długość okresu wegetacji, znacznie go skracając. Czynnik ten powinien być wobec tego uwzględniony przy rozplanowaniu pracy w ogrodzie.

Nie można zapomnieć o rozpoznaniu posiadanej w ogrodzie gleby. Najłatwiej rozpoznać, czy jest ona ciężka, czyli gliniasta i wilgotna; średnia – piaszczysto-gliniasta czy też lekka – piaszczysta i sucha. Aby określić kwasowość gleby, potrzebny jest już specjalny sprzęt, dostępny w sklepach ogrodniczych. Te informacje z pewnością okażą się pomocne przy doborze roślin, tak by miały one optymalne warunki rozwoju.

Inne czynniki wpływające na wybór roślin

Czynniki naturalne to tylko część kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę planując ogród. Nie mniej ważne są względy czysto estetyczne – sposób urządzenia ogrodu powinien współgrać z otoczeniem i architekturą pobliskich budynków. Inaczej będą prezentowały się niewielkie ogródki otaczające miejskie wille, a inaczej barwne rabaty przed wiejskim domkiem. Również wielkość roślin powinna być dostosowana do przestrzeni, jaką dysponujemy. Nie warto wybierać gatunków, które rozrastając się, potrzebują dużo miejsca, jeśli ogród jest zbyt mały. Nadmiar roślin, a także zbyt wielka różnorodność gatunkowa również mogą nie wpływać pozytywnie na spójność całej ogrodowej kompozycji.

Wiele zależy także od osoby, która chce stworzyć swój własny ogród. Wcześniejsze doświadczenie w tej kwestii na pewno będzie przydatne i pozwoli na hodowlę roślin bardziej wymagających oraz tworzenie bardziej skomplikowanych i wielogatunkowych kompozycji. Liczą się jednak nie tylko umiejętności, ale też nakład pracy i czas, jaki możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. Jeśli nie mamy go zbyt wiele, lepszym rozwiązaniem będą drzewa i większość krzewów. Rabaty kwiatowe wymagają o wiele więcej uwagi i koniecznych zabiegów, dodatkowo prace te należy wykonywać cyklicznie. Świadomy wybór roślin na pewno wpłynie na późniejsze zadowolenie z efektu.